Gülten Kışanak ve Fırat Anlı Merkez Seçim Lokalindeydi


 Kışanak: Rojava'ya selamlarımızı gönderelim

 
BDP Batman merkez seçim bürosunu ziyaret eden BDP Diyarbakır Büyükşehir Eş Başkan Adayı Gültan Kışanak, Batman'da seçim sonuçlarının yüzde 65'in üzerinde olacağına inandıklarını belirterek, "Burada 10 günümüz kaldı bu 10 günü de en güçlü çalışmayla yürütelim. En güçlü sonuçları alalım. Buradan Rojava'ya öz yönetimle özerklik selamlarımızı gönderelim
 
Yerel seçimlere sayılı günler kalırken, BDP Batman Belediye eş başkan adayları Gülistan Akel ve Sabri Özdemir'e destekler sürüyor. Batman Özel Yaşam Hastanesi önünde bulunan BDP Batman merkezi seçim bürosunda Êzîdî Hozan Dilovan tarafından düzenlenen konsere yüzlerce yurttaş katıldı. Büroda PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri, PKK'nin öncü kadrolarının posterleri, farklı tarihlerde yaşamının yitiren PKK'li ve HPG'lilerin resimleri, KCK, PKK, BDP bayrakları ile yeşil, sarı ve kırmızı balonlar alanda bulunurken, öncellikle Bahar Kültür Merkezi'ne bağlı Koma Grava Rojê sahne alarak, ezgilerini seslendirdi. Koma Grava Rojê ardından Êzîdî Hozan Dilovan'ın ezgileriyle halkı coşturdu. 
 
'Kürdistan'ın kentleri birbirleriyle yarışıyor'
 
Dilovan'ın verdiği konser ardından BDP Batman merkezi seçim bürosu BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye eş başkan adayları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı tarafından ziyaret edildi. Kışanak ve Anlı yüzlerce yurttaş ile BDP Batman Belediye Eş Başkan Adayı Sabri Özdemir tarafından sloganlarla karşılandı. Seçim bürosunda kısa bir konuşma yapan Kışanak, "Gecenin bu coşkusu ancak Batman gençliğinden olur, kutluyorum sizi" dedi. 30 Mart tarihini beklemeyeceklerini dile getiren Kışanak, "Kürt halkı olarak, irademizi, duruşumuzu, rengimizi 21 Mart'ta Amed Newroz'unda bütün dünyaya ilan edeceğiz. İnanıyoruz ki Amed Newroz'una en büyük katılım Batman'da olacak. Amed Newroz'una renk katacağınız için şimdiden hepinizi kutluyorum" dedi. Batman'da seçim sonuçlarının yüzde 65'in üzerinde olacağına inandıklarını belirten Kışanak, "Kürdistan'ın kentleri birbiriyle yarışıyorlar. Amed'in Bismil ilçesine Qamişlo ve Kobanê'yi rakip göstermiştim. Bismillilere dedim alın rakibiniz ve özerkliğinizi ilan edin. Şimdi de Batman'da öz yönetimin en güçlü iradesini açığa çıkaracağına inanıyorum. Burada 10 günümüz kaldı bu 10 günü de en güçlü çalışmayla yürütelim. En güçlü sonuçları alalım. Buradan Rojava'ya öz yönetimle özerklik selamlarımızı gönderelim" şeklinde konuştu. 

 
 
'Ne kadar oy alırsak o kadar da imza toplamalıyız'
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için başlatılan imza kampanyasına dikkat çeken Kışanak, "Tabi bu Newroz'un ana teması özgürlüktür ve Önderliğe özgürlük Kürdistan'a özgürlüktür. Önderliğe özgürlük imza kampanyasını en güçlü şekilde yürüttüğünüze inanıyoruz. Amed'de bir iddiamız var. Diyoruz ki toplanan imzalar, oylardan az olursa kabul etmiyoruz. Ne kadar oy alırsak o kadar da imza toplamalıyız. Sizlerin emeğiyle ve çabasıyla Önderliğimizi 2014 yılı içerisinde artık özgürlüğüne kavuşturulacak. Buraya, Amed'e ve Kürdistan'a gelecektir" diye konuştu. Öte yandan Batman'ın Gültepe Mahallesi'nde açılan BDP seçim bürosu önünde şölen düzenlendi. Şölene Eş Başkan Adayı Gülistan Akel katılırken, yerel sanatçıların seslendirdiği müzikler ardından şölen sona erdi.